System alarmowy – inwestycja, która się opłaca.

Nieprawdą jest, że systemy alarmowe są jedynie przygotowywane dla firm i lokali użytkowych lub bogatych i luksusowych willi. Takie zabezpieczenia są dostępne na równi w sferze publicznej i prywatnej. Wbrew pozorom wcale nie tylko dla bogaczy. Wiele prywatnych mieszkań ma zainstalowane systemy alarmowe. Możemy je spotkać także na osiedlach mieszkaniowych oraz w kamienicach. Ich zastosowanie nie wynika z pragnienia luksusu, a z dbałości o bezpieczeństwo. System alarmowy ma zapewnić ochronę użytkownikom i miejscu, w którym się znajduje. Ten rodzaj zabezpieczeń w zależności od dostępnych funkcji chroni przed przestępstwem pospolitym oraz sytuacjami zagrożenia zdrowia i życia (pożary, trzęsienia ziemi, powodzie).

Alarmy w akcji
Po pierwsze, alarm uniwersalny nie istnieje – jego funkcje zależą od oczekiwań klienta i miejsca zastosowania. Istnieje wiele rodzajów alarmów, a ich działanie zależne jest od kategorii czujników, na jakich bazują. Trudno, by jeden system alarmowy chronił przed wszystkim jednocześnie. Rodzaj alarmu zależy w największej mierze od właściciela, który decyduje o rodzaju, zakresie działania i czynnikach przed jakimi chce chronić siebie lub swój majątek.

Nowoczesne systemy alarmowe składają się z wielu podsystemów, dzięki czemu ich funkcjonalność wzrasta. Rozbudowane systemy mogą zdziałać wiele więcej, niż tylko chronić przed przestępstwem pospolitym (włamania, kradzieże, wandalizm). Różne podsystemy można łączyć ze sobą w celu zwiększenia wydajności i użyteczności oraz poziomu ochrony.

Kosztowna ochrona, a może wręcz przeciwnie?
Wydaje się, że systemy alarmowe są ekspensywne i kłopotliwe. Jest w tym ziarno prawdy, gdyż koszty często są wysokie w przypadku technologii – im większa funkcjonalność, tym większy wydatek ze względu na liczniejsze komponenty. Jednak w kwestii bezpieczeństwa nie warto ciąć kosztów, gdyż może to prowadzić do prostej tragedii. Systemy alarmowe nie działają jedynie na korzyść naszego mienia, ale także zdrowia i życia. Tak, więc system alarmowy nie jest tani, ale skuteczny. Ich cena zależy od wybranej firmy, użytych materiałów i komponentów oraz wielkości systemu – jego elementów, funkcji, itp. Jednak to dobra inwestycja, która będzie latami chroniła to, co dla nas ważne.

System alarmowy to coś więcej
Nowoczesne systemy alarmowe są na tyle rozbudowane i innowacyjne, że potrafią wiele sztuczek. To już nie tylko prymitywne czujniki i zamki antywłamaniowe, które współcześni złodzieje potrafią przebrnąć. Systemy zabezpieczeń można dostosować do własnych potrzeb, poszerzając podstawowe wersje o odpowiednie podsystemy i opcje.

Popularnym rozwiązaniem jest zintegrowanie systemu alarmowego z monitoringiem, dzięki czemu na bieżąco możemy kontrolować sytuację w lokalu czy domu. Podgląd w czasie rzeczywistym pozwala na szybszą reakcję, a jednocześnie zapewnia niezbędne dowody w sytuacjach kryzysowych czy prawnych. W dodatku nowoczesna technologia pozwala na podgląd z dowolnego miejsca na urządzeniu mobilnym lub stacjonarnym we własnym domu, więc nie trzeba być nawet na miejscu.

Inną, często spotykaną funkcją w dzisiejszych czasach jest połączenie systemu alarmowego z funkcją komunikacji. Brzmi dziwnie, ale samo działanie jest banalnie proste. System po wykryciu zagrożenia i włączeniu się, natychmiast wysyła powiadomienie do firmy ochrony, by przybyła na miejsce. Te inteligentniejsze systemy potrafią rozpoznawać zagrożenie za pomocą czujników i wzywać odpowiednie służby ratunkowe.

Podobne artykuły

Monitoring bezprzewodowy.


Czujniki dymu i ich znaczenie.


Systemy wizyjne - rodzaje i działanie.


Wybór kamer do monitoringu.