Rośliny w domu – poradnik dla początkujących

Rośliny w domu – poradnik dla początkujących

Jeszcze kilka lat temu rośliny w domu kojarzyły się staromodnie, z wnętrzami rodem z PRL, gdzie królowały paprotki i inne tego typu zielone okazy. W domach młodych ludzi roślin raczej się nie widywało, obowiązywał dość chłodny, sterylny i nowoczesny styl z dominacją szkła, metalu błyszczących powierzchni. Jednak na fali popularności stylu skandynawskiego i rozpropagowania hasła hygge, które kojarzy się z przytulnością, rośliny doniczkowe wróciły do łask. Dziś są szalenie modne. Zresztą trend ten jest przyjęty bardzo pozytywnie, bo wiele badan pokazuje, że rośliny we wnętrzach oczyszczają powietrze, a patrzenie na nie koi i uspokaja. We wnętrzach pełnych zieleni po prostu lepiej się funkcjonuje.

Jak wprowadzić zieleń do wnętrza?
Na początek warto zacząć od wizyty w dobrej kwiaciarni, której personel doradzi nam, jakie gatunki kwiatów będą dobrze rosły w warunkach, jakimi dysponujemy w mieszkaniu. Ważne są takie czynniki, jak ilość światła, a więc storna, na która jest skierowane okno. Poza tym nie bez znaczenia jest na przykład to, czy kwiaty będą stały bezpośrednio nad grzejnikiem czy nie.

Jeśli mamy już rośliny, zadbajmy o odpowiednie doniczki. Dla początkujących świetnym wyborem są doniczki z systemem samonawadniającym, jakie znajdziemy na przykład w ofercie sklepu Metroz.pl. Co ważne, tego rodzaju praktyczne doniczki są też bardzo estetyczne. Bez trudu możemy z nich skompletować zestaw spójny estetycznie, dzięki czemu nasz zielony ogród w domu będzie prawdziwą ozdobą wnętrza. Doniczki proponowane przez Metroz.pl dostępne są w bogatej palecie kolorystycznej, co pozwala dopasować je do każdego wnętrza.

Na początek przygody z zielenią w domu dobrym pomysłem jest też urządzenie ogródka ziołowego. Dlaczego? Przede wszystkim zioła to rośliny, które uprawia się dość łatwo, dobrze radzą sobie w różnych warunkach. A przy tym są bardzo praktyczne, bo z naszej domowej uprawy możemy czerpać ziołowe dodatki do posiłków. Świeża mięta, bazylia czy kolendra na wyciągnięcie ręki – to bardzo ułatwia gotowanie aromatycznie przyprawionych potraw i wpływa pozytywnie na jakość posiłków. Na stronie www.Metroz.pl znajdziemy systemy kaskadowych doniczek, które znakomicie nadają się właśnie do uprawy ziół. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tego rodzaju pojemnik ustawiony w kuchni będzie ją ozdabiał i dodawał temu pomieszczeniu domowej przytulności. A do tego wiele ziół pięknie pachnie! Decydując się na urządzenie ziołowego ogródka możemy kupić gotowe sadzonki roślin lub pokusić się o ich wysianie. Ten pierwszy wariant jest oczywiście łatwiejszy.

Szukając pomysłu na ciekawe zaaranżowanie zieleni w domu warto też sięgnąć po umieszczanie kwiatów pionowo. Znów modne są kwietniki wieszane na ścianach, taka jak jeszcze trzydzieści lat temu – zresztą w serwisach ogłoszeniowych można znaleźć za grosze okazy z tamtej epoki. Popularna dziś jest też tzw. zielona ściana, czyli przegroda lub parawan, na którym wieszamy doniczki. Większe kwiaty, takie jak choćby modna dziś monstera można też ustawić na podstawce w formie drewnianej palety.


 

Akcesoria dla mieszkania i domu, porady dotyczące wyboru oraz wskazówki na temat tego, czego nie może w waszym domu zabraknąć. Zapraszamy!

ul. Mobilna 5, 25-415 Kraków

802 456 923

kontakt@figazmakiem.edu.pl