Wyposażamy kuchnię – jak wybrać najlepsze garnki?

Wyposażamy kuchnię – jak wybrać najlepsze garnki?

Urządzając kuchnię stajemy przed wieloma dylematami. Musimy nie tylko zdecydować o przeważającym stylu dekoracyjnym i wybrać odpowiednie meble, lecz także wyposażyć pomieszczenie w niezbędne przyrządy i akcesoria. Istnieje szereg przedmiotów, które powinny znaleźć się w każdej dobrze urządzonej kuchni. Wśród nich jednymi z najważniejszych są oczywiście garnki.

Wybór odpowiednich garnków wcale nie jest taki prosty. Często stając wobec całej gamy modeli oferowanych nam przez współczesnych producentów stajemy się zupełnie bezradni. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy, czym kierować się dobierając garnki do kuchni oraz jak odnaleźć się w gąszczu różnorodnych modeli. Zapraszamy do lektury.

Kuchnia bez garnków właściwie nie mogłaby istnieć. Dlatego są one jednym z pierwszych akcesoriów, w które powinniśmy wyposażyć miejsce do gotowania. Bez odpowiednich garnków przyrządzanie posiłków byłoby praktycznie niemożliwe, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich wybranie. Jakie kwestie musimy wziąć pod uwagę dobierając garnki do kuchni?

Zastanawiając się nad kupnem garnków musimy przede wszystkim dostosować je do używanej przez nas kuchenki. Do niedawna w większości polskich domów znajdowały się wyłącznie kuchenki gazowe. Współcześnie stopniowo odchodzi się od takich sprzętów na korzyść płyt elektrycznych i ceramicznych, jak również coraz popularniejszych płyt indukcyjnych.

Garnki różnią się między sobą przede wszystkim pod względem rodzaju tworzywa, z którego zostały wykonane. Jeżeli chcemy korzystać z kuchenki indukcyjnej, musimy kupić garnki przeznaczone specjalnie do tego rodzaju płyt. Ogrzewanie potraw odbywa się na takich kuchenkach dzięki zachodzeniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej – sama płyta kuchenki nie nagrzewa się zbyt mocno, natomiast większość ciepła wytwarzana jest na dnie garnka. Garnki do kuchenki indukcyjnej wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. W komplecie znajdują się również przezroczyste pokrywki z bardzo wytrzymałego szkła hartowanego. Takie garnki mają nowoczesny wygląd i łatwo poddają się zabiegom pielęgnacyjnym. Są lekkie, solidne i proste w czyszczeniu.

Jeśli natomiast chcemy pozostać wierni tradycyjnym rozwiązaniom i płyty indukcyjne niespecjalnie nas przekonują, możemy zdecydować się na garnki emaliowane lub ceramiczne. Garnki ceramiczne mogą być stosowane na kuchenkach gazowych, płytach elektrycznych oraz płytach ceramicznych. Garnki ceramiczne są dość ciężkie, jednak są niezwykle wytrzymałe. Takie garnki pokryte są z wierzchu powłoką ceramiczną, dobrze znoszącą nawet skrajnie wysokie temperatury. Garnki ceramiczne są odporne na zarysowania i zadrapania, dlatego mogą służyć nam naprawdę przez wiele lat. W komplecie do garnków ceramicznych dodawane są najczęściej wytrzymałe pokrywki ze szkła żaroodpornego, wykończone metalową obręczą.

Garnki emaliowane są efektownym elementem wyposażenia kuchni nawiązującej do stylu retro. Takie garnki królowały w polskich domach kilkanaście lat temu, a obecnie wracają do łask. Garnków emaliowanych możemy używać na kuchence gazowej oraz na płytach ceramicznych i elektrycznych. Niektóre typy garnków emaliowanych nadają się także do kuchenek indukcyjnych. Garnki tego typu wykonane są ze stali pokrytej warstwą kolorowej emalii. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów.

Kupując garnki najlepiej zdecydować się na cały komplet. Co prawda większość modeli kupimy także pojedynczo, lecz optymalnie jest mieć do dyspozycji kilka rozmiarów. Warto zainwestować także w rondelki i kilka rodzajów patelni.

Akcesoria dla mieszkania i domu, porady dotyczące wyboru oraz wskazówki na temat tego, czego nie może w waszym domu zabraknąć. Zapraszamy!

ul. Mobilna 5, 25-415 Kraków

802 456 923

kontakt@figazmakiem.edu.pl