Telewizja przemysłowa i monitoring jako metody ochrony

Bezpieczeństwo w miejscach publicznych i w przestrzeni usługowo-handlowej jest ciężko zapewnić, gdyż środowisko nieustannie się zmienia. Jednocześnie korzysta z tej przestrzeni wiele różnych osób, które wciąż się zmieniają. Szczególnie w sklepach ważna jest ochrona, gdyż obsługa ma ręce pełne pracy i nie jest w stanie dodatkowo dbać o porządek oraz zapewniać bezpieczeństwo towaru i użytkowników. Z tego powodu w takich miejscach korzysta się z usług firm ochroniarskich, których pracownicy czuwają nad wydarzeniami na miejscu. Inną najczęstszą ochroną stref publicznych jest monitoring.

Działanie
Monitoring , inaczej telewizja przemysłowa, to system kamer. W rzeczywistości składa się z kamer, rejestratorów, połączonych z centrum operacyjnym. Obraz z danego obszaru nagrywany jest automatycznie, a zapis przekazywany do centrum i tam przechowywany w pamięci. Można go dowolną ilość razy odtwarzać w wybranym czasie. Film pozwala na szybsze podjęcie działania w przypadku systemu, w którym ochroniarz sprawdza na bieżąco przekaz z kamer. Poza tym, nagranie służy jako dowód w przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa na terenie sklepu. Kamery powinny zostać rozmieszczone tak, by mieć podgląd na każdą część sklepu lub odpowiednią strefę w przestrzeni publicznej. To pomoże mieć pod kontrolą cały obszar.

Nowoczesne technologie w systemach monitoringu
Pierwotnie monitoring był przeznaczony jedynie dla firm i nie był najestetyczniejszy. Kamery były dużego rozmiaru i przyciągały uwagę, a okablowanie i montaż nie ułatwiały wcale sprawy. Była to także innowacyjna forma ochrony i rzadko spotykana, co w dzisiejszych czasach wydaje się zaskakujące. Obecnie monitoring możemy napotkać niemalże wszędzie - w sklepach, galeriach, na parkingach, przy bankomatach, a nawet w parkach. Stanowi aktualnie podstawową formę ochrony i zabezpieczenia mienia. Jednak najczęściej nie ma wiele wspólnego z tradycyjną wersją, dzięki postępowi technologicznemu. Współczesne kamery najczęściej są bezprzewodowe i łatwe w montażu, łączą się ze sobą w oparciu o sieć Wi-Fi oraz są mało widoczne. Nowe systemy operacyjne pozwalają na szybsze przekazywanie danych i ich sprawniejszy zapis, a działanie systemu jest stabilne. Nowoczesne kamery posiadają możliwość wykonywania dużych zbliżeń bez utraty jakości obrazu. Dodatkowo, są bardziej wytrzymałe, dzięki nowoczesnym materiałom. Obecnie systemy mogą mieć także dodatkowe funkcje, co zapewnia większą ochronę - kamery mogą mieć czujniki ruchu lub ciepła, na które się uruchomiają.

Telewizja przemysłowa
W dzisiejszych czasach obecność kamer nie jest zaskakująca, a społeczeństwo już nawet nie zwraca na nie uwagi - są oczywistym elementem rzeczywistości i przestrzeni publicznej. Jednak są także pewnym wymogiem, gdyż bez nich ochrona przestrzeni jest trudniejsza i są w każdym sklepie. Telewizja przemysłowa może mieć różne zastosowanie i także formę. Obecnie wyróżniamy ze względu na rodzaj użytych kamer trzy podstawowe typy - analogowy, hybrydowy, monitoring IP. Każdy opiera się na innym systemie działania oraz różnym rodzaju kamer. Telewizja przemysłowa ma na celu zapewnienie ochrony firmie i użytkownikom oraz sprawowanie kontroli nad pracownikami i przestrzenią.

Monitoring to skuteczny system ochrony, choć dużo efektywniejszy jest w połączeniu z ochroną w postaci służb specjalnych (ochroniarzy). Telewizja przemysłowa pozwoli zebrać dowody czy zwróci uwagę na zagrożenie szybciej, ale sama z siebie nie powstrzyma go. Z tego powodu jest to dobra opcja prewencyjna.

Podobne artykuły

Monitoring bezprzewodowy.


Czujniki dymu i ich znaczenie.


Systemy wizyjne - rodzaje i działanie.


Wybór kamer do monitoringu.